Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

28.08.2014

Nowelizacja POŚ – znacząca zmiana w zakresie pozwolenia zintegrowanego

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Dnia 5 września 2014 r. wchodzą w życie znowelizowane przepisy Prawa ochrony środowiska w zakresie pozwolenia zintegrowanego.

21 sierpnia 2014 r. została opublikowana ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1101) [dalej: ustawa nowelizująca] dokonująca implementacji do polskiego porządku prawnego dyrektywy 2010/75/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (Dz. Urz. UE L 334 z 17.12.2010, str. 17), zwanej dalej „dyrektywą IED”. Wdrożenie dyrektywy służy ograniczeniu zanieczyszczeń oraz ujednoliceniu kwestii dotyczących najlepszych dostępnych technologii.

Transpozycja wspomnianej dyrektywy wymagała od ustawodawcy dokonania szeregu zmian w kilku aktach prawnych. Zmianie uległa między innymi ustawa z dnia 20 lipca 1991 r. o inspekcji ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 686 z późn. zm.), ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1205 z późn. zm.), ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o inspekcji handlowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. nr 151, poz. 1219 z późn zm.), ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 21 z późn. zm.).

Największa zmiana dokonana została w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) [dalej: Poś], w której znowelizowano około 70 przepisów, których przegląd stanowi przedmiot niniejszego artykułu.

Ustawodawca dokonał zmiany definicji legalnej pojęcia „Najlepsza dostępna technika” [dalej: BAT], a także dokonał wprowadzenia dodatkowych pojęć, mianowicie „Dokumentu referencyjnego BAT” oraz „konkluzji BAT”. Pierwszy z nich jest dokumentem stanowiącym wymianę informacji między Komisją Europejską stanowiący podstawę do przyjęcia przez nią „konkluzji BAT”, na podstawie której ustalana jest najlepsza dostępna technika dla poszczególnych rodzajów instalacji.

Ustawą nowelizująca dokonano zmiany zakresu podmiotowego pozwolenia zintegrowanego. Modyfikacja art. 201 Poś spowodowała wyłączenie z obowiązku uzyskania pozwolenia dla instalacji lub ich części stosowanych wyłącznie do badania, rozwoju lub testowania nowych produktów lub procesów technologicznych z obowiązku uzyskania pozwolenia zintegrowanego. To jednak nie jedyna zmiana w tym zakresie. W związku z transponowaniem dyrektywy IED przygotowano w projekcie ustawy pakiet nowych rozporządzeń wykonawczych. Jednym z nich jest projekt rozporządzenia zawierający wykaz instalacji, do prowadzenia których konieczne jest uzyskanie pozwolenia zintegrowanego. Obecnie rodzaje instalacji, które wymagają uzyskania pozwolenia zintegrowanego określone są w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz. U. Nr 122, poz. 1055). W projekcie rozporządzenia dokonano rozszerzenia katalogu tych instalacji przez dodanie:

1) do produkcji tlenku magnezu w piecach o zdolności produkcyjnej ponad 50 ton na dobę,

2) do zgazowania lub upłynniania innych paliw niż węgiel, o całkowitej nominalnej mocy nie mniejszej niż 20 MW,

3) do termicznego przekształcania odpadów innych niż niebezpieczne o zdolności przetwarzania ponad 3 tony na godzinę,

4) do odzysku lub kombinacji odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż niebezpieczne, z wyłączeniem działań realizowanych podczas oczyszczaniem ścieków komunalnych, o zdolności przetwarzania ponad 75 ton na dobę, z wykorzystaniem następujących działań:

a) obróbki biologicznej,

b) obróbki wstępnej odpadów przeznaczonych do termicznego przekształcania,

c) obróbki żużlu i popiołów,

d) obróbki w strzępiarkach odpadów metalowych, w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz pojazdów wycofanych z eksploatacji i ich części,

5) do magazynowania odpadów niebezpiecznych, w oczekiwaniu na działalność ujętą w punktach 5.1, 5.2b, 5.4 i 5.6, o całkowitej pojemności ponad 50 ton, z wyłączeniem wstępnego magazynowania odpadów przez ich wytwórcę w miejscu ich wytworzenia

6) do podziemnego składowania odpadów niebezpiecznych o całkowitej pojemności ponad 50 ton,

7) do produkcji płyt drewnopochodnych: płyt o wiórach zorientowanych (OSB), płyt wiórowych lub płyt pilśniowych o zdolności produkcyjnej ponad 600 m3 na dobę,

8) do produkcji i przetwórstwa (poza wyłącznym pakowaniem) produktów spożywczych lub paszy z przetworzonych lub nieprzetworzonych surowców pochodzenia zwierzęcego i roślinnego o dobowej zdolności produkcyjnej wyrobów gotowych ponad 75 ton, jeżeli A wynosi nie mniej niż 10 lub [300 - (22,5 x A)], jeżeli A jest mniejsze niż 10, gdzie „A” oznacza zawartość materiału pochodzenia zwierzęcego, w procentach wagowych w wyrobie gotowym,

9) do wychwytywania strumieni dwutlenku węgla z instalacji objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego na użytek podziemnego składowania dwutlenku węgla,

10) do konserwacji drewna i produktów z drewna środkami chemicznymi o zdolności produkcyjnej ponad 75 m3 na dobę, innymi niż przeznaczonymi wyłącznie do stosowania w przypadku sinizny,

11) do oczyszczania ścieków, z wyjątkiem oczyszczalni ścieków komunalnych, pochodzących z instalacji wymagających uzyskania pozwolenia zintegrowanego.

Zmiany dokonano także w sposobie zabezpieczenie ewentualnych szkód w środowisku. Przepis art. 187 ust. 6 Poś po nowelizacji mówi o „sposobach określania wielkości zabezpieczenia roszczeń”, zamiast „metody określania wielkości zabezpieczenia”, gdyż jak argumentowano w uzasadnieniu projektu trudno jest wskazać konkretne metody określania takiego zabezpieczenia.

Pozwolenie zintegrowane wydawane było dotychczas na czas określony nieprzekraczający 10 lat. Po wejściu w życie nowelizacji pozwolenia wydawane będą na czas nieokreślony, co ma miejsce również w większości krajów Unii Europejskiej. Przedmiotowa zmiana służy usunięciu bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz odciążeniu administracji. Nadal pozostanie jednak obowiązek weryfikacji pozwolenia z najlepszą dostępną techniką (BAT) co 5 lat rozszerzony także o konieczność jego weryfikacji w przypadku ukazania się nowej konkluzji BAT. Mimo wprowadzenia zasady udzielania pozwoleń na czas nieokreślony ustawodawca dopuszcza jednak udzielenie pozwolenia na czas oznaczony na wniosek podmiotu występującego.

Prawo ochrony środowiska zezwala obecnie na zmianę podmiotu pozwolenia zintegrowanego, jednak w tym celu należało uzyskać stosowną decyzję przenoszącą pozwolenie. Nowelizacja art. 189-191 Poś pozwala na przeniesienie z mocy ustawy praw i obowiązków związanych z pozwoleniem dotyczącym instalacji przy jej nabywaniu.

Pozwolenia zintegrowane nie zawierały dotychczas wskazania emisji niezorganizowanej do powietrza. W celu właściwej transpozycji dyrektywy IED wprowadzono wyjątek, kiedy to konkluzje BAT będą opisywać ten rodzaj emisji. W tej sytuacji będzie musiał on znajdować się także w pozwoleniu (art. 202 Poś).

Konkluzje BAT zawierają graniczne wielkości emisji, które muszą być spełnione dla danego typu instalacji. Art. 204 Poś pozwala na udzielenie pozwolenia zintegrowanego z odstępstwami od granicznych wielkości emisyjnych. Organ będzie miał możliwość udzielenia pozwolenia z odstępstwami, jednak tylko po spełnieniu wymaganych prawem przesłanek, do których należy m. in. brak naruszenia obowiązujących standardów emisyjnych.

Zgodnie z nowelizacją wydanie pozwolenia zintegrowanego będzie wymagać w niektórych przypadkach sporządzenia tzw. Raportu początkowego. Zgodnie z uzasadnieniem będzie on wymagany tylko dla instalacji, które wykorzystują, produkują, lub uwalniają substancje powodujące ryzyko zanieczyszczenia zakładu. Raport dotyczyć będzie zanieczyszczenia gleby, ziemi i wód gruntowych substancjami powodującymi ryzyko. Wszelkie informacje, które powinien zawierać raport początkowy znajdują się w art. 208 ust. 4 Poś.

Po wejściu w życie nowelizacji wniosek o pozwolenie zintegrowane powinien zawierać także kopię programu zapobiegania awariom, o którym mówi art. 251 Poś, oraz kopię raportu o bezpieczeństwie, o którym mowa w art. 253 Poś. Wprowadzona zmiana ma na celu zapewnienie lepszego przepływu informacji pomiędzy organami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska.

Przepisy dotyczące opłaty rejestracyjnej również uległy zmianie. Po wejściu w życie nowelizacji opłata wynosić będzie ona maksymalnie 12 tysięcy złotych, zamiast 3 tysięcy euro jak to miało miejsce wcześniej. Tym samym ustawodawca zrezygnował z konieczności ustalania kursu euro przy uiszczeniu opłaty w złotych stanowi dla przedsiębiorców niepotrzebne utrudnienie.

Przepisy przejściowe ustawy nowelizującej w art. 28 ust. 1 stanowią, iż aktualnie obowiązujące pozwolenia zintegrowane wydane dla instalacji, które od wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 201 ust. 2 Poś nie będą objęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego pozostają w mocy na czas na jaki zostały wydane w zakresie innych pozwoleń zawartych w art. 188 ust. 1 pkt 2-4 Poś oraz pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód. Organ właściwy do wydania pozwolenia zintegrowanego w terminie 3 miesięcy od dnia wydania nowych przepisów wykonawczych winien z urzędu dokonać zmiany w zakresie czasu obowiązywania pozwolenia, zgodnie z nowymi przepisami, na czas nieokreślony.

Instalacje, które eksploatowane będą w dniu wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych dotyczących pozwolenia zintegrowanego oraz instalacje, które nie były objęte obowiązkiem uzyskania takiego pozwolenia ze względu na rodzaj prowadzonej działalności przed dniem wejścia w życie tych przepisów a takim obowiązkiem będą objęte w myśl nowych przepisów wykonawczych, będą miały obowiązek uzyskania pozwolenia od dnia 1 lipca 2015 r. Na wniosek prowadzącego instalacje pozwolenie zintegrowane może zostać wydane przed wskazanym powyżej terminem.

Szeroka zmiana ustawy – Prawo ochrony środowiska i niektórych innych ustaw pozwoliła na wprowadzenie do polskiego porządku prawnego postanowień zawartych w dyrektywnie IED. Modyfikacje prowadzą do ograniczenia zanieczyszczeń oraz poprawy jakości środowiska. Zawierają także przepisy ułatwiające prowadzenie instalacji generujących emisje różnego rodzaju oraz wybór najlepszej dostępnej techniki.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (21 sierpnia 2014 r.), tj. dnia 5 września 2014 r.

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj
TAGI:
Nowelizacja

Autorzy artykułu

Dr Jędrzej Bujny

radca prawny

Więcej z Przepisów §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj