Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

23.04.2014

Spółdzielnie mieszkaniowe a deklaracje śmieciowe – niekończąca się opowieść

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Spółdzielnie mieszkaniowe nie przestają kwestionować nałożonego na nie obowiązku składania deklaracji śmieciowych w imieniu wszystkich mieszkańców lokali znajdujących się w ich zarządzie.

Grupa spółdzielni mieszkaniowych zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu uchwałę zgromadzenia związku międzygminnego w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości oraz uchwałę o zmianie tej uchwały. Spółdzielnie zarzuciły obu uchwałom, będącym aktami prawa miejscowego, naruszenie szeregu przepisów prawa materialnego, a zwłaszcza naruszenie przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach poprzez wskazanie innych niż podatnik (a więc podmiot obciążony „opłatą śmieciową – członek spółdzielni) podmiotów zobowiązanych do złożenia deklaracji i ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami wytworzonymi przez gospodarstwa domowe oraz przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych poprzez przyjęcie, że spółdzielnie mieszkaniowe sprawują zarząd nieruchomością wspólną w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali. Zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podmiotem zobowiązanym do składania deklaracji śmieciowych w przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym (bez względu na to, komu przysługuje tytuł prawny do władania lokalem stanowiącym gospodarstwo domowe wytwarzające odpady komunalne) jest zarządca nieruchomości wspólnej, na którym to również ciąży obowiązek obliczenia wysokości opłaty śmieciowe za wszystkie lokale znajdujące się w jego zarządzie i uiszczenia jej na rzecz właściwego podmiotu. Spółdzielnie, składając skargi do sądu administracyjnego, zakwestionowały tym samym obowiązek składania przez nie deklaracji śmieciowych w imieniu wszystkich mieszkańców lokali znajdujących się w ich zarządzie.

Dwoma wyrokami z dnia 5 lutego 2014 r. (sygn. IV SA/Po 868/13 oraz IV SA/Po 869/13) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargi spółdzielni mieszkaniowych uznając, że nie zasługują one na uwzględnienie.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, powołując się na brzmienie art. 6m ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, że to na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek złożenia do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. Definicja właściciela nieruchomości zawarta została w art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gdzie zostały wymienione poszczególne kategorie podmiotów, które mogą zostać uznane za właścicieli nieruchomości. Ponadto art. 2 ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi, że jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali, lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany. Uzasadniając fakt, iż spółdzielnie mieszkaniowe również są podmiotami zobowiązanymi, na gruncie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, do składania deklaracji śmieciowych Sąd przytoczył stanowisko, jakie na ten temat zostało przytoczone również w piśmiennictwie. Wskazuje się tam, że tam, gdzie jakikolwiek tytuł prawny do nieruchomości łączy się z członkostwem w określonej korporacji typu spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa (powyżej 7 członków) lub TBS, podmiotem zobowiązanym do złożenia deklaracji będzie zawsze jednostka organizacyjna lub osoba posiadająca nieruchomość w zarządzie, czyli m.in. spółdzielnia mieszkaniowa (tak np.: K. Sobieralski, Podmiot zobowiązany do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, Nowe Zeszyty Samorządowe nr 3/2013, s. 59).

Poglądowi, iż spółdzielnie mieszkaniowe zobowiązane są do składania deklaracji śmieciowych nie przeczą również ani przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ani ustawy o własności lokali, na co wskazywały skarżące spółdzielnie.

Wyroki WSA w Poznaniu z dnia 5 lutego 2014 r. (sygn. IV SA/Po 868/13 oraz IV SA/Po 869/13) są nieprawomocne.

Powyższe wyroki zostały wydane już po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 listopada 2013 roku (sygn. K 17/12) w sprawie „ustawy śmieciowej”, w którym to Trybunał nie zakwestionował konstytucyjności przepisów określających pojęcie właściciela nieruchomości (więcej: artykuł z dnia 29 listopada 2013 r. pt. „Trybunał Konstytucyjny zakwestionował część ustawy śmieciowej” oraz artykuł z dnia 27 stycznia 2014 r. pt. „Uzasadnienie wyroku TK w sprawie ustawy śmieciowej”).

Mimo że definicja „właściciela nieruchomości” na gruncie przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie budzi wątpliwości i kontrowersji, czego przejawem jest wypracowana jednolita linia orzecznicza Trybunału Konstytucyjnego i sądów administracyjnych w tym zakresie, to obecnie w Sejmie znajdują się dwa projekty nowelizacji, mające na celu doprecyzowanie tej definicji (patrz: artykuł z dnia 17 marca 2014 r. pt. „Kolejna nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?”), bądź jej diametralną zmianę w takim zakresie, aby uwolnić spółdzielnie mieszkaniowe od ciężaru składania deklaracji śmieciowych (patrz: artykuł z dnia 26 marca 2014 r. pt. „Reformatorzy na start – kolejny projekt nowelizacji u.c.p.g.”).

Więcej na temat sporu spółdzielni mieszkaniowych z gminami na temat składania deklaracji śmieciowych w innych naszych artykułach:

  1. z dnia 24 czerwca 2013 r. pt. „Spółdzielnia mieszkaniowa a rewolucja śmieciowa”;
  2. z dnia 8 sierpnia 2013 r. pt. „Kto ma rację w sporze spółdzielni mieszkaniowych z gminami?”;
  3. z dnia 16 grudnia 2013 r. pt. „Ciąg dalszy sporu o obowiązki spółdzielni mieszkaniowych w związku z ustawą <<śmieciową>>”.

____________________________________________________________________________________

Jeśli interesuje Cię ta tematyka i potrzebujesz wsparcia merytorycznego, ODWIEDŹ STRONĘ:

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Autorzy artykułu

Maciej Kiełbus

Partner, prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa samorządowego

Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Więcej z Wokandy §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj