Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

08.04.2014

Przekroczenie terminu zgłoszenia spółki samorządowej w rejestrze przedsiębiorców KRS

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

W artykule pt. Termin zgłoszenia spółki samorządowej w rejestrze przedsiębiorców KRS wskazane zostało, iż upływ sześciomiesięcznego terminu określonego w art. 169 oraz 325 kodeksu spółek handlowych [k.s.h.] rodzi poważne konsekwencje. 

Artykuł dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników

W artykule pt. Termin zgłoszenia spółki samorządowej w rejestrze przedsiębiorców KRS wskazane zostało, iż upływ sześciomiesięcznego terminu określonego w art. 169 oraz 325 kodeksu spółek handlowych [k.s.h.] rodzi poważne konsekwencje.

W przepisach tych ustawodawca przewidział bowiem, że jeżeli spółki w organizacji nie zgłoszono w sądzie rejestrowym w terminie sześciu miesięcy od daty jej zawiązania, (tj. od podpisania umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością/sporządzenia statutu spółki akcyjnej) lub jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania spółki stało się prawomocne – spółka w organizacji nie może już przejść w fazę spółki właściwej, tj. zostać zarejestrowana i stać się osobą prawą.

Obecnie, zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu art. 169 k.s.h., upływ sześciomiesięcznego terminu do zarejestrowania spółki z o.o. lub uprawomocnienie się postanowienia o odmowie wpisu tej spółki do rejestru przedsiębiorców powoduje, że umowa spółki ulega rozwiązaniu. Podobnego zapisu ustawodawca nie wprowadził natomiast w przepisie art. 325 k.s.h. ani w następnym odnoszącym się do spółki akcyjnej.

Jakie są więc skutki przekroczenia terminu zgłoszenia zawiązanej samorządowej spółki z o.o. i akcyjnej w rejestrze przedsiębiorców? Czy bezskuteczny upływ terminu powoduje rozwiązanie stosunku organizacyjnoprawnego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy taki skutek występuje w przypadku bezskutecznego upływu terminu do zarejestrowania spółki akcyjnej?

Mimo literalnego brzmienia przepisu art. 169 k.s.h., który wskazuje, że w omawianym przypadku umowa spółki ulega rozwiązaniu – umowa spółki nie traci swej mocy obowiązującej. Nie następuje więc, jakby się mogło wydawać, rozwiązanie stosunku organizacyjnoprawnego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Należy zauważyć, że zarówno w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i spółki akcyjnej, upływ sześciomiesięcznego terminu do zarejestrowania spółki nie prowadzi automatycznie do ustania bytu prawnego zawiązanej spółki, a jedynie – podobnie jak zaistnienie określonej w art. 270 czy art. 459 k.s.h. tzw. przyczyny rozwiązania spółki – prowadzi (z reguły) do uruchomienia postępowania likwidacyjnego[1].

Zgodnie z kolejnymi przepisami k.s.h., w razie gdy zawiązana spółka z o.o. bądź akcyjna – nie zostaną zgłoszone do sądu rejestrowego w wymaganym terminie albo postanowienie sądu odmawiające rejestracji spółki  uprawomocni się, a spółka w organizacji nie będzie w stanie dokonać niezwłocznie zwrotu wszystkich wniesionych wkładów lub pokryć w pełni wierzytelności osób trzecich – zarząd spółki obowiązany jest dokonać jej likwidacji.

O ile więc, spółka w organizacji jest w stanie dokonać niezwłocznie zwrotu wszystkich wniesionych wkładów lub pokryć w pełni wierzytelności osób trzecich – nie ma obowiązku przeprowadzenia likwidacji. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości – konieczne jest przeprowadzenie likwidacji na zasadach określonych dla spółek zarejestrowanych.

Jeżeli spółka w organizacji nie ma zarządu, zgromadzenie wspólników (w przypadku spółki akcyjnej – walne zgromadzenie) albo sąd rejestrowy ustanawia likwidatora, albo likwidatorów[2]. Tak wybrani likwidatorzy ogłaszają jednokrotnie o otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia[3].

Zgodnie z przepisami k.s.h. spółka w organizacji, której likwidację przeprowadzono, ulega rozwiązaniu z dniem zatwierdzenia przez zgromadzenie wspólników (walne zgromadzenie) sprawozdania likwidacyjnego[4].

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy zatem, że w sytuacji, gdy zaistnieje któraś z okoliczności określonych w art. 169 lub 325 k.s.h. – nie dochodzi do utraty bytu prawnego przez spółkę w organizacji, a jedynie – z uwagi na wystąpienie przyczyny rozwiązania spółki – następuje wszczęcie uproszczonego postępowania likwidacyjnego (gdy spółka w organizacji nie jest w stanie dokonać niezwłocznie zwrotu wszystkich wniesionych wkładów lub pokryć w pełni wierzytelności osób trzecich).

Stwierdzić zatem można, że końcowego momentu istnienia samorządowej spółki z o.o. bądź akcyjnej w organizacji nie wyznacza moment upływu terminu do jej zarejestrowania czy moment uprawomocnienia się postanowienia o odmowie wpisu. Wystąpienie tych zdarzeń nie powoduje bowiem rozwiązania stosunku organizacyjnoprawnego spółki. Spółka w organizacji, w tej sytuacji, przestaje istnieć dopiero z dniem zatwierdzenia przez zgromadzenie wspólników (walne zgromadzenie) sprawozdania likwidacyjnego.

Zanim to jednak nastąpi spółka w organizacji posiada podmiotowość prawną, może nabywać prawa, jak i zaciągać zobowiązania, a wszystkie czynności prawne dokonane przez członków zarządu bądź reprezentujących ją pełnomocników wywołują skutki prawne.

[1] Zob. A. Szajkowski, M. Tarska, [w:] Kodeks spółek handlowych, Tom II. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Komentarz do artykułów 151-300, Wyd. C.H. Beck, Warszawa 2014, s. 224.

[2] art. 170 § 1 k.s.h., art. 326 § 1 k.s.h.

[3] art. 170 § 3 k.s.h., art. 326 § 3 k.s.h.

[4] art. 170 § 4 k.s.h., art. 326 § 4 k.s.h.

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Autor artykułu

Weronika Hoffa

radca prawny, specjalizuje się w obsłudze spółek prawa handlowego, w tym spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego

Więcej z Praktyki §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj