Dodatkowe 12 miesięcy „życia” dla zezwoleń na zbieranie, odzysk lub unieszkodliwianie odpadów?
Z dniem 23 stycznia 2015 r. zezwolenia na zbieranie, odzysk lub unieszkodliwianie odpadów, wydane przed dniem 23 stycznia 2013 r., utracą ważność.
Aktualnie obowiązująca ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach weszła w życie – w swojej zasadniczej części – prawie dwa lata temu tj. 23 stycznia 2013 r. Biorąc pod uwagę jak szeroki i złożony jest katalog spraw, które są nią regulowane nie może dziwić fakt, iż dość poczesne miejsce w jej strukturze zajął rozdział poświęcony przepisom przejściowym i dostosowującym. Z figurującego w tym rozdziale art. 232 ust. 2 wynika, że „stare” (tj. wydane przed 23 stycznia 2013 r.) zezwolenia na zbieranie odpadów oraz zezwolenia na odzysk lub unieszkodliwianie odpadów zachowują ważność na czas, na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż przez dwa lata od dnia wejścia w życie „nowej” ustawy o odpadach.
Innymi słowy, z dniem 23 stycznia 2015 r. przedmiotowe zezwolenia utracą ważność. Jak widać prawodawca wprowadzając do obiegu prawnego „nową” ustawę o odpadach uznał okres 24 miesięcy za wystarczający do uzyskania przez posiadacza odpadów stosownego zezwolenia kompatybilnego już z wymogami określonymi ustawą z 14 grudnia 2012 r. Co oczywiste – nota bene zwraca się na to wyraźnie uwagę np. w piśmie Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska z 14 sierpnia br. – podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie gospodarki odpadami, które nie dostosują się do wymagań „nowej” ustawy i nie uzyskają do 23 stycznia 2015 r. stosownego zezwolenia będą traktowane jako podmioty prowadzące działalność w sposób sprzeczny z prawem z wszelkimi tego negatywnymi konsekwencjami.
Opisany wyżej, aktualny „stan gry” może już wkrótce ulec istotnej zmianie, albowiem w obecnej wersji senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2769, wersja z 27 listopada br.) znalazł się – pożądany przez branżę – zapis wydłużający okres funkcjonowania starych zezwoleń o 12 dodatkowych miesięcy. Tym samym w przypadku wejścia w życie noweli, w kształcie zaproponowanym w Sprawozdaniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2951) art. 232 ust. 2 ustawy o odpadach otrzyma następujące brzmienie: „Zezwolenia na zbieranie odpadów oraz zezwolenia na odzysk lub unieszkodliwianie odpadów, wydane na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują ważność na czas, na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż przez trzy lata od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy”. W tym momencie pozostaje mieć tylko nadzieję, że tempo prac parlamentarnych nie stanie na przeszkodzie, aby przedmiotowa poprawka zaczęła obowiązywać we właściwym terminie!
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.