Nie będzie nowej definicji budowli
Projekt tzw. „nowelizacji samorządowej” przechodzi kolejne modyfikacje. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wycofało się z niektórych najdalej idących zmian.
Opis planowanych zmian w zakresie podatków samorządowych przedstawialiśmy Państwu w marcowych artykułach (zob. Nowelizacja samorządowa – zmiany również w podatkach! cz. I oraz cz. II). Jednakże pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów trafiła kolejna, istotnie zmieniona wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Za najważniejszą modyfikację wśród zmian dotyczących podatków samorządowych należy uznać rezygnację z nowej definicji „budowli” w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Zdaniem MAiC wyniki konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych wskazały, że projektowane zmiany budzą szereg wątpliwości prawnych i finansowych, przez co ich wprowadzenie powinno być poprzedzone dalszymi pogłębionymi analizami i konsultacjami.
Wygląda na to, że w najbliższym czasie nie zostanie wyjaśniona i doprecyzowana przez ustawodawcę sprawa opodatkowania budowli, która w praktyce wzbudza wiele kontrowersji. Dlatego tylko częściowo trafny jest argument projektodawców, którzy wskazali, że na bazie obecnego stanu prawnego powstało już bardzo bogate orzecznictwo i praktyka samorządów, a zmiana w przepisach mogłaby wywołać nowe wątpliwości i niejasności.
Oprócz powyższego zrezygnowano z ujednolicenia stawek dla wszystkich garaży (tych wyodrębnionych jak i niewyodrębnionych) – początkowo planowano objęcie ich jedną wyższą stawką właściwą dla budynków pozostałych. Jednocześnie nie zrezygnowano z wyłączenia zasady odpowiedzialności solidarnej przy opodatkowaniu garaży wielostanowiskowych. Projekt przewiduje opodatkowanie garaży będących przedmiotem współwłasności stanowiących odrębne nieruchomości według wielkości udziałów.
W zmodyfikowanym projekcie nowelizacji nowa definicja gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności przewiduje wyłączenie dla budynków i budowli, opierające się nie tylko na ostatecznej decyzji organu nadzoru budowlanego nakazującej rozbiórkę, lecz również na decyzji ostatecznej organu nadzoru górniczego, na podstawie której trwale wyłączono budynek, budowlę lub ich części z użytkowania.
Ponadto, po głośnych apelach przedstawicieli parków narodowych, zrezygnowano z całkowitej likwidacji zwolnienia od podatku dla budowli znajdujących się na terenach parków narodowych. Wprowadzono jednak ograniczenie, iż zwolnienie to dotyczyć będzie jedynie budowli wykorzystywanych wyłącznie do realizacji zadań parków narodowych, a nie na działalność komercyjną.
Warto też wskazać, że w celu kompleksowego uregulowania zagadnień związanych ze stosowaniem zwolnień i ulg w podatkach samorządowych zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej dodano szczegółowe przepisy dotyczące pomocy de minimis. Powyższe ma umożliwić podatnikom stosowanie przepisów dotyczących ulg i zwolnień zgodnie z wymogami unijnymi, a samorządowym organom podatkowym dostarczyć podstawę prawną do stosowania pomocy publicznej po wejściu w życie 1 stycznia 2014 r. nowych rozporządzeń Komisji UE w zakresie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis i pomocy de minimis w sektorze rolnym.
Należy mieć na uwadze, że projekt nowelizacji nie został jeszcze skierowany pod obrady Sejmu, pozostaje w toku prac rządowych. Obecnie ma się nim zająć Stały Komitet Rady Ministrów. Oznacza to, że ostateczny kształt przepisów, które mają wejść w życie już z początkiem przyszłego roku, stanowi w dalszym ciągu niewiadomą.
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.