Grunt zabudowany w świetle VAT może być traktowany jako niezabudowany
Sprzedaż gruntu, na którym faktycznie znajdują się budynki (części budynków), w niektórych sytuacjach może być objęta zwolnieniem z VAT dla terenów niezabudowanych (sygn. I SA/Wr 1914/13).
W opisywanej sprawie gmina występowała jako właściciel nieruchomości gruntowych, które podczas ustanawiania odrębnej własności lokali, wydzielane były zgodnie z granicą budynków, przez co nie spełniały warunków dla działek budowlanych. Właściciele wyodrębnionych lokali otrzymali udział w prawie do nieruchomości gruntowej, której granice każdorazowo wyznaczały fundamenty budynków. Dokonane wyodrębnienie spowodowało, że niezbędne urządzenia do obsługi budynków, takie jak – wybudowane przez właścicieli budynków – schody, czy ganki znalazły się w obrębie innej działki należącej do gminy. W następstwie tego, że sytuacja ta utrudniała korzystanie z obu działek, Gmina postanowiła na mocy przepisów o gospodarce nieruchomościami, przenieść prawo własności gruntów na których znajdowały się części budynków, na rzecz właścicieli lokali.
Wobec wątpliwości związanych z planowaną sprzedażą, gmina zwróciła się do Ministra Finansów z zapytaniem, czy wobec braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy, w opisanym stanie faktycznym, sprzedaż gruntu będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT. Minister stanął na stanowisku, że sprzedaż gruntu, na którym znajduje się część budynku w postaci np. schodów czy ganku, nie podlega zwolnieniu, o którym mowa w przepisach. Działka taka bowiem, w rzeczywistości jest faktycznie zabudowana i nie może korzystać ze zwolnienia dla terenów niezabudowanych.
Rozpatrując sprawę, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyjął, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolniona z podatku jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Zgodnie z powyższym, grunty zabudowane oraz grunty niezabudowane stanowiące tereny budowlane nie są objęte zwolnieniem na podstawie tego przepisu. W omawianej sprawie sąd stwierdził jednak, iż mimo tego, że grunt podlegający sprzedaży jest w rzeczywistości zabudowany, to celem ekonomicznym transakcji będzie sprzedaż gruntu niezabudowanego. Przemawia za tym specyfika prawa podatkowego i konieczność uwzględnienia argumentów celowościowych.
Uwzględnić zatem należało, że schody i ganki stanowią część składową budynku, położonego na innej działce gruntu. To z kolei powoduje, że sprzedaż działki (gruntu), na której owe części składowe budynku się znajdują (nie należące w sensie ekonomicznym i prawnym do sprzedawcy), nie może być postrzegana jako sprzedaż gruntu zabudowanego. Celem ekonomicznym (gospodarczym) transakcji będzie w takiej sytuacji sprzedaż gruntu niezabudowanego, a nie gruntu zabudowanego elementami, które nie pełnią samodzielnych funkcji budowlanych i których celem jest normalne korzystanie z budynku, usytuowanego na innym gruncie.
W konsekwencji w omawianym wyroku WSA we Wrocławiu podzielił stanowisko gminy i uznał, iż opisywana transakcja będzie stanowiła dostawę terenów niezabudowanych, zwolnioną przedmiotowo z VAT.
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.