Uregulowanie opłaty za gospodarowanie odpadami w imieniu podatnika – część II
Uwaga: ten artykuł ma więcej niż 3 miesiące. Sprawdź aktualny stan prawny lub skontaktuj się z autorem.
Czy uregulowanie opłaty za gospodarowanie odpadami w imieniu zobowiązanego prowadzi do wygaśnięcia opłaty jako należności publicznoprawnej?
W poprzednim artykule zatytułowanym „Uregulowanie opłaty za gospodarowanie odpadami w imieniu podatnika – część I” zaprezentowane zostało stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczące kwestii uregulowania opłaty za inną osobę.
Poniżej przedstawiamy Państwu stanowisko Ministra Finansów w omawianej sprawie, zawarte w odpowiedzi na interpelację poselską. (odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 21425).
Analizując uzasadnienie zajętego stanowiska, warto mieć na uwadze, iż przepisy ustawy utrzymaniu czystości i porządku w gminach odsyłają wprost do zastosowania ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym rozważania dotyczące kwestii regulowania należności w opłacie, będą także podlegały jej regulacjom.
Minister w oparciu o treść Ordynacji podatkowej wskazuje, iż zarówno przy zapłacie podatku gotówką, jak i w obrocie bezgotówkowym, za efektywną zapłatę podatku, czyli taką, która prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania, uznać należy wyłącznie zapłatę podatku przez podatnika. (Formułując powyższy pogląd, Minister przytacza także w części uzasadnienie, wynikające z uchwały NSA w sprawie I FPS 8/07).
Zdaniem Ministra, wpłata realizowana przez osobę postronną kwoty odpowiadającej wysokości opłaty, może być uznana za skuteczną jej zapłatę, jako należności publicznoprawnej, gdy wpłacający występuje jako osoba, która działając na rachunek zobowiązanego, dokonuje zapłaty z jego zasobów pieniężnych
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Zobacz także
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.