Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

16.05.2013

Nowe regulacje dotyczące spółek samorządowych

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

W obecnym stanie prawnym możliwość udziału samorządów w spółkach handlowych działających poza sferą użyteczności publicznej jest silnie ograniczona.

Przepisy prawa różnicują zasady tworzenia i przystępowania samorządów do spółek w zależności od tego czy spółkę tworzy (do spółki przystępuje) gmina, czy województwo. Powiaty są pozbawione aktualnie całkowicie możliwości udziału w spółkach działających poza sferą użyteczności publicznej. Ten stan rzeczy ma zmienić ustawa, nad której projektem od miesiąca pracują posłowie.

Debata nad potrzebą nowych regulacji prawnych wynika z tego, że obecnie zasady tworzenia i przystępowania samorządów do spółek handlowych są zróżnicowane. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami:

  • gminy posiadają bardzo szeroki zakres swobody udziału w spółkach. Poza sferą użyteczności publicznej mogą one bowiem tworzyć lub wstępować do spółek handlowych w czterech przypadkach:
  1. gdy jest to uzasadnione względami społecznymi, tzn. gdy istnieją niezaspokojone potrzeby wspólnoty na rynku lokalnym,  przy jednoczesnym wysokim poziomie bezrobocia ujemnie wpływającym na poziom życia mieszkańców gminy,
  2. gdy występuje ryzyko niegospodarności, tzn. zbycie składnika mienia komunalnego mogącego stanowić wkład niepieniężny gminy do spółki albo też rozporządzenie nim w inny sposób spowoduje dla gminy poważną stratę majątkową,
  3. gdy spółka zajmuje się czynnościami bankowymi, ubezpieczeniowymi oraz działalnością doradczą, promocyjną, edukacyjną i wydawniczą na rzecz samorządu terytorialnego,
  4. gdy spółka jest ważna dla rozwoju gminy;
  • powiaty dla odmiany są pozbawione możliwości udziału w spółkach działających poza sferą użyteczności publicznej;
  • województwa mają możliwość tworzenia i wstępowania do takich spółek, pod  warunkiem że spółka wykonuje czynności promocyjne, edukacyjne lub wydawnicze służące rozwojowi województwa.

Ten stan rzeczy ma zmienić ustawa, której projekt przygotował klub poselski Platformy Obywatelskiej. Projekt przeszedł pomyślnie wniosek o odrzucenie na pierwszym czytaniu sejmowym i obecnie jest na etapie prac komisyjnych.

Projektodawcy oparli nowe zasady tworzenia i przystępowania samorządów do spółek handlowych na dwóch założeniach:

  • po pierwsze, całość regulacji w tym zakresie zostaje zebrana w jednym miejscu tj. w ustawie o gospodarce komunalnej,
  • po drugie, wszystkie szczeble samorządu terytorialnego, a zatem gminy, powiaty i województwa, zostają potraktowane w identyczny sposób tzn. mogą prowadzić działalność w formie spółki, jeśli spełnione zostaną określone ustawą warunki – które mają być takie same dla gminy, powiatu i województwa.

I tak, zgodnie ze złożonym do laski marszałkowskiej projektem utworzenie lub przystąpienie do spółki handlowej działającej poza sferą użyteczności publicznej będzie możliwe po łącznym spełnieniu dwóch warunków:

  • przedmiot działalności spółki mieścić się będzie w katalogu zadań własnych danej jednostki samorządu (tj. odpowiednio gminy, powiatu, województwa),
  • utworzenie lub przystąpienie do spółki zostanie przewidziane w przyjętej przez organ stanowiący (tj. odpowiednio radę gminy/radę miejską, radę powiatu, lub sejmik województwa) strategii rozwoju tej jednostki.

Warto wskazać, że projekt zakłada 10-letni okres dostosowawczy. W tym czasie samorządy (a dotyczyć to będzie w szczególności gmin) będą miały obowiązek dostosować do nowych realiów prawnych funkcjonujące już spółki, w których uczestniczą.

Źródło: www.sejm.gov.pl

 

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Autor artykułu

Anna Kudra-Ostrowska

Doktor nauk prawnych, specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa planowania i zagospodarowania przestrzennego i jemu pokrewnych (prawo budowlane, prawo geologiczne i górnicze, prawo ochrony środowiska, prawna ochrona krajobrazu, prawne uwarunkowania korzystania z dróg publicznych).

Więcej z Przepisów §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj