Udział radnego – pracownika szkoły w głosowaniu nad jej przekształceniem powoduje nieważność uchwały nawet, gdy głos radnego nie wpłynął na wynik głosowania.
Trzema wyrokami z dnia 9 kwietnia 2013 r. (sygn. I OSK 115/13, I OSK 124/13, I OSK 125/13) Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne Rady Gminy P. na wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu stwierdzające nieważność zaskarżonych uchwał w przedmiocie:
Wyrok wydano w następującym stanie faktycznym. Rada Gminy P. podjęła w styczniu 2012 r. uchwałę o zamiarze przekształcenia szkół. W marcu 2012 r. podjęła dwie kolejne uchwały – w sprawie przekształcenia szkół oraz w sprawie utworzenia zespołu szkół. W głosowaniu nad tymi uchwałami brał udział radny, który był zatrudniony w jednej z tych szkół.
Skargi na powyższe uchwały wniosły – matka dziecka uczęszczającego do jednej z przekształcanych szkół oraz pracownik szkoły. Skarżący zarzucili naruszenie m.in. przepisu art. 25a ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego.
Wyrokami z dnia 11 października 2012 r. (sygn. II SA/Po 519/12, II SA/Po 520/12, II SA/Po 521/12) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził nieważność zaskarżonych uchwał i określił, że uchwały te nie mogą być wykonane.
Na powyższe wyroki skargi kasacyjne złożyła Rada Gminy P. Naczelny Sąd Administracyjny skargę oddalił. W ustnym uzasadnieniu wyroków NSA wskazał, iż już sam udział w głosowaniu nad skarżonymi uchwałami radnego, będącego pracownikiem jednej z przekształcanych szkół, jest istotnym naruszeniem prawa skutkującym ich nieważnością. Uchwała dotyczyła interesu prawnego radnego, co wynikało z samego faktu jego zatrudnienia w przekształcanej szkole. Nie ma znaczenia, czy głos radnego, który miał obowiązek wyłączyć się od głosowania wpłynął na jego ostateczny wynik.
Powyższe wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego rozwiały rozbieżności pojawiające się w orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych w zakresie naruszenia przez radnego przepisu art. 25a ustawy o samorządzie gminnym. W niektórych z nich prezentowano pogląd, iż istotne naruszenie prawa (a więc w konsekwencji konieczność stwierdzenia nieważności uchwały) występuje tylko w przypadku, gdy głos radnego, który powinien być wyłączony z głosowania, miał wpływ na jego wynik.
"Skomplikowane spory prawne wymagają doświadczonych i kompetentnych doradców.
"
Dowiedz się więcej:
Spory przed sądami powszechnymi i sądem najwyższymAutor artykułu
prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego
22.03.2023
17.03.2023
08.03.2023