PROJEKT PREZYDENCKI: zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
W związku z wprowadzeniem do projektu ustawy prezydenckiej instytucji zespołu współpracy terytorialnej, przewiduje się także wprowadzenie zmian do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Propozycja ustawy stwarza możliwość tworzenia zespołów współpracy terytorialnej. Zespoły będą mogły powstawać w wyniku oddolnej inicjatywy organów jednostek samorządu lokalnego. Decyzję o utworzeniu zespołu będą mogły podjąć odpowiednio organy gminy oraz powiatów pozostających w „ciągłym przestrzennie układzie osadniczym”. Powiaty również mogą być członkiem zespołu współpracy terytorialnej, jednak tylko w sytuacji, gdy przynajmniej jedna gmina wchodząca w skład tego powiatu jest członkiem zespołu.
Projektodawca przewidział, że zespoły współpracy terytorialnej będą realizowały zadania z zakresu zagospodarowania przestrzennego. Zyskają one kompetencje do uchwalania ramowych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego [dalej: ramowe studium]. Z brzmienia projektu wynika, iż jest to nowa kategoria aktów planistycznych. Wprost wskazuje się jednak, iż akty te nie będą miały charakteru aktu prawa miejscowego.
W związku z powyższym planuje się wprowadzenie istotnych zmian do ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przede wszystkim ramowe studium miałoby obowiązywać na całym obszarze zespołu i wiązałoby organy gminy w procesie sporządzania i uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Z brzmienia projektu wynika, iż ustalenia ramowego studium miałyby obejmować jedynie sprawy, co do których dokonanie przesądzeń w skali całego obszaru zespołu jest niezbędne dla właściwego ukierunkowania polityki przestrzennej gmin należących do tego zespołu, ze względu na spójność przestrzenną i społeczno – gospodarczą tego obszaru.
W przypadku ustania członkostwa jednostki samorządu terytorialnego w zespole, studium ramowe zachowywałoby moc na jej obszarze do czasu uchwalenia lub zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tej jednostki.
Do projektowanych zmian sceptycznie odnosi się Krajowa Izba Urbanistów. Z przedłożonych przez nią uwag do projektu prezydenckiego wynika, iż wątpliwości Izby budzi konieczność powoływania nowych struktur administracyjnych jako warunku współdziałania w samorządzie terytorialnym. Zdaniem Izby, współdziałanie w sferze planowania przestrzennego nie jest uwarunkowane tworzeniem takich struktur. Wprowadzenie natomiast ramowych studiów może istotnie wpłynąć na komplikację procedur planistycznych oraz znacznie wydłużyć czas poprzedzający realizację inwestycji.
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.