Zatwierdzony projekt budowlany stanowi informację publiczną
Projekt budowlany zatwierdzony decyzją o pozwoleniu na budowę jest informacją publiczną – sądy administracyjne potwierdzają to w kolejnych wyrokach.
Wyrokiem z dnia 6 sierpnia 2013 r. (sygn. II SAB/Kr 97/13) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że decyzja o pozwoleniu na budowę, wydawana przez organ architektoniczno-budowlany, wraz z projektem budowlanym stanowiącym jej integralną część, stanowi informację publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 i art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Stan faktyczny i prawny rozstrzygnięcia sądu administracyjnego
Skarżąca wniosła do sądu administracyjnego skargę na odmowę przez Starostę dostępu do informacji publicznej w postaci projektu budowlanego dla inwestycji realizowanej na działce sąsiedniej do jej własności. Swój wniosek uzasadniła tym, że została pozbawiona możliwości udziału jako strona w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, dlatego też wystąpiła o wgląd do projektu budowlanego w trybie dostępu do informacji publicznej.
Starosta, odmawiając dostępu do wnioskowanego projektu budowlanego stwierdził, że nie jest on informacją publiczną.
Z uwagi na to, że odmowa nie została wydana w drodze decyzji administracyjnej, Skarżąca wniosła do sądu administracyjnego skargę na bezczynność Starosty w zakresie udostępnienia wnioskowanej informacji publicznej.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie
W wyroku z dnia 6 sierpnia 2013 r. WSA w Krakowie (sygn. II SAB/Kr 97/13) uznał, że decyzja o pozwoleniu na budowę, wydawana przez organ architektoniczno-budowlany, stanowi informację publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 i art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ponadto decyzje te rozstrzygają sprawy administracyjne i jako akty administracyjne indywidualne stanowią dokumenty urzędowe w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 4 lit. a tej ustawy.
Z kolei art. 34 ust. 4 i 5 Prawa budowlanego stanowi, że projekt budowlany podlega zatwierdzeniu w decyzji o pozwoleniu na budowę lub w odrębnej decyzji, poprzedzającej wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. W związku z tym Sąd stwierdził, że nie ulega wątpliwości, że projekt ten stanowi integralną część rozstrzygnięcia administracyjnego. A to z kolei, zdaniem WSA w Krakowie, prowadzi do wniosku, że informacją publiczną jest nie tylko sama decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę, lecz także zatwierdzony projekt budowlany, który podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Mimo ugruntowanej linii orzeczniczej w tym zakresie, w dalszym ciągu pojawiają się wątpliwości, co do kwalifikowania projektu budowlanego jako informacji publicznej, co wiąże się z udostępnianiem go w trybie przewidzianym przez ustawę o dostępie do informacji publicznej. Takie stanowisko przedstawione zostało, m.in. w wyroku NSA z 18 września 2008 r., sygn. I OSK 315/08, a także wyroku WSA w Poznaniu z 29 listopada 2007 r. sygn. IV SA/Po 656/07, wyroku WSA w Rzeszowie z 17 stycznia 2013 r. sygn. II SAB/Rz 48/12, wyroku WSA w Gorzowie Wlkp. z 21 listopada 2012 r. sygn. II SAB/Go 41/12, wyroku WSA w Olsztynie z 11 czerwca 2013 r. sygn. II SA/Ol 319/13 oraz wyroku WSA w Krakowie z 8 stycznia 2013 r. sygn. II SA/Kr 1393/12.
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.