Mniej decyzji w sprawach opłat za śmieci
Nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi ogranicza ilość decyzji w sprawach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W Dzienniku Ustaw z dnia 6 sierpnia 2013 roku, pod pozycją 888 została opublikowana nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Ustawa ta określa:
1) wymagania, jakim powinny odpowiadać opakowania wprowadzane do obrotu,
2) zasady działania organizacji odzysku opakowań,
3) zasady postępowania z opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi,
4) zasady ustalania i pobierania opłaty produktowej
– w celu zmniejszenia ilości i szkodliwości dla środowiska materiałów i substancji zawartych w opakowaniach i odpadach opakowaniowych oraz ilości i szkodliwości dla środowiska opakowań i odpadów opakowaniowych na etapie procesu produkcyjnego, wprowadzania do obrotu, dystrybucji i przetwarzania, w szczególności przez wytwarzanie czystych produktów i stosowanie czystych technologii.
Przedmiot ustawy na pierwszy rzut oka może wydać się mało interesujący dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego czy też związków międzygminnych. Ustawa ta jednak kryje w sobie istotny przepis dotyczący nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. W art. 66 przedmiotowej ustawy dokonuje się bowiem zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zmiana ta polega na uchyleniu art. 6p. Zgodnie z tym przepisem w razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości nie uiścił opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uiścił ją w wysokości niższej od należnej, wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa, w drodze decyzji, wysokość zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W wyniku nowelizacji organ wykonawczy gminy bądź związku międzygminnego realizującego zadania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi będzie mógł podjąć czynności egzekucyjne w oparciu o złożoną deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (deklaracja musi zawierać pouczenie, iż stanowi ona podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego) bez potrzeby uprzedniego prowadzenia postępowania administracyjnego i wydawania decyzji administracyjnej. Tego typu zmiana przyczyni się do uproszczenia działania organów samorządowych i jednocześnie obniży koszty funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tym bardziej istotne, iż koszty te bezpośrednio przekładają się na wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi ponoszonych przez mieszkańców poszczególnych gmin.
Nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku, jednakże w przypadku omawianej powyżej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewidziano krótszy okres vacatio legis. Przepis ten bowiem wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy. Innymi słowy problematyczny art. 6p ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zostanie uchylony z dniem 21 sierpnia 2013 roku.
Na zakończenie należy jeszcze zwrócić uwagę na przepis przejściowy zawarty w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Zgodnie bowiem z art. 72 do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. Przepis ten oznacza, iż w przypadku wszczęcia przez organy gminy lub odpowiednio organy związku międzygminnego postępowania administracyjnego w sprawie określenia wysokości zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wobec właścicieli nieruchomości, którzy nie uiścili opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uiścili ją w wysokości niższej od należnej, postępowanie to należy zakończyć wydaniem decyzji administracyjnej. Innymi słowy postępowanie to nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe z uwagi na zmianę stanu prawnego.
Omawiana w niniejszym artykule nowelizacja nie jest ostatnią z zapowiadanych zmian w nowym systemie gospodarki odpadami komunalnymi. Czas pokaże, w jakim kierunku pójdą dalsze zmiany.
Jeśli interesuje Cię ta tematyka i potrzebujesz wsparcia merytorycznego, czytaj dalej.
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.