Podatek od nieruchomości posiadanych przez przedsiębiorcę
Naczelny Sąd Administracyjny [dalej: NSA] potwierdził, że samo posiadanie budynku mieszkalnego przez przedsiębiorcę nie wystarcza, aby podlegał on opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości tak, jak budynek związany z działalnością gospodarczą1.
Rozstrzygnięta przez NSA sprawa dotyczyła spółki będącej właścicielem budynków mieszkalnych, w których oprócz lokali mieszkalnych wyodrębniono samodzielne lokale użytkowe oraz garaże. Zdaniem Prezydenta Miasta, spółka błędnie opodatkowała posiadane budynki, stosując stawkę podatku przewidzianą dla budynków mieszkalnych. Organ podatkowy wskazał, że posiadany przez spółkę status przedsiębiorcy już sam w sobie determinuje opodatkowanie budynków spółki wg stawki przypisanej budynkom związanym z działalnością gospodarczą.
W opinii organu podatkowego, w świetle przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, co do zasady budynki będące własnością przedsiębiorcy podlegają opodatkowaniu wyższą stawką podatkową.
Ostatecznie sprawa trafiła do rozstrzygnięcia przed NSA, który stwierdził, że fakt znajdowania się budynku w posiadaniu przedsiębiorcy, nie jest wystarczający dla zakwalifikowania go jako związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. „Dopiero stwierdzenie, że budynek mieszkalny (lub jego część) jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej uzasadnia zastosowanie stawki podatku właściwej dla budynków związanych z działalnością gospodarczą”. NSA podkreślił również, że możliwe jest opodatkowanie różnych części budynku według różnych stawek podatkowych, ale to nie stawka podatku decyduje o charakterze budynku, ale sposób jego wykorzystywania determinuje stawkę podatku od nieruchomości.
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.