28.11.2016


Jak prawidłowo nadać nazwę osiedlu?

KATEGORIA: Wokanda

Zdaniem Wojewody Wielkopolskiego w zakresie podejmowania uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych, a także wznoszenia pomników nie mieści się możliwość nadawania nazwy osiedlu.

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 21 października 2016 r. nr KN-I.4131.1.382.2016.3 Wojewoda Wielkopolski orzekł nieważność uchwały w sprawie nadania nazwy osiedlom.

Powyższy akt nadzoru został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 14 września 2016 r. rada gminy podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy osiedlom. Jako podstawę prawną aktu powołano art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym. Wojewoda Wielkopolski podczas badania zgodności z prawem powyższej uchwały stwierdził, że rada gminy w oparciu o ww. przepis nie posiadała kompetencji do wydania tej uchwały.

Organ nadzoru, przywołując przepisy Konstytucji RP, wskazał, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Oznacza to działanie zgodne z przepisami regulującymi podstawy prawne podejmowania uchwał, a więc przepisami prawa ustrojowego, przepisami prawa materialnego oraz zgodne z przepisami regulującymi procedurę podejmowania uchwał. Stosownie do art. 18 ust. 2 pkt 13 ww. ustawy do wyłącznej właściwości rady gminy należy „podejmowanie uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych (…) a także wznoszenia pomników.” Wojewoda Wielkopolski zaznaczył, że z literalnej treści przepisu nie wynika kompetencja rady gminy do nadania nazwy terenom obejmującym kilkanaście działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. W ocenie organu nadzoru rada gminy jest umocowana do utworzenia jednostki pomocniczej, jaką jest osiedle i jednoczesnego nadania mu nazwy. Takie rozwiązane jest możliwe przy zastosowaniu procedury określonej w art. 5 ustawy o samorządzie gminnym.

Wojewoda nie zgodził się również z uzasadnieniem uchwały rady gminy, które wskazywało, że nadanie nazwy ułatwi identyfikację położenia nieruchomości i pozwoli uniknąć problemów w zakresie numeracji porządkowej. Wg organu nadzoru nie istnieje prawny obowiązek posługiwania się nazwą osiedla. Nie jest ona bowiem elementem realizacji praw i obowiązków publicznych w przeciwieństwie do nazwy ulicy. Określenie numeracji porządkowej może nastąpić właśnie przez nadanie nazw ulicom.

W związku z tym, że rada gminy, nadając nazwę obszarowi, co do którego brak jest dowodów potwierdzających istnienie dróg na tym terenie, rażąco naruszyła art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym, Wojewoda Wielkopolski orzekł nieważność ww. uchwały. 



Autor:
Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego



Michalina Ostrowska

asystent, interesuje się prawem administracyjnym


TAGI: Rada gminy, Rozstrzygnięcie nadzorcze,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu