Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

23.09.2014

Odliczenie według udziału procentowego – sztuczny problem czy oczywista oczywistość?

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Gmina, chcąc skorzystać z prawa do odliczenia VAT, zobowiązana jest do określenia udziału procentowego, w jakim wytworzona przez nią nieruchomość wykorzystywana będzie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Rozstrzygnięcie w powyższym brzmieniu wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Sąd podtrzymał w ten sposób stanowisko Ministra Finansów odmawiające gminie 100 % prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z wybudowaniem boiska (wyrok WSA w Łodzi z dnia 6.05.2014 r., sygn. I SA/Łd 165/14).

Orzeczenie wpisuje się w bieżącą praktykę dotyczącą zasad odliczania VAT przez samorządy. „Smaku” całej sprawie dodaje jednak stwierdzenie WSA, wyrażone w pisemnym uzasadnieniu orzeczenia, że odliczenie przy zastosowaniu tzw. udziału (klucza) procentowego nie wymaga posiadania jakichś szczególnych umiejętności czy inteligencji.

Spuszczając zasłonę milczenia na przytoczony wyżej fragment wyroku, przypominamy, że poruszona w nim kwestia odnosi się do art. 86 ust. 7b ustawy o VAT. Stosownie do tego przepisu, w praktyce przyjęło się, że w przypadku, gdy jednostka samorządu buduje nieruchomość, która ma być wykorzystywana w celach publicznych (bez odpłatności) oraz komercyjnych (odpłatnie), prawo do odliczenia jest częściowe. Podatek do odliczenia oblicza się z kolei według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

W sprawie, w której zapadło omawiane orzeczenie gmina wskazała, że jest w trakcie realizacji inwestycji boiska sportowego. Boisko w założeniu ma służyć zarówno wykonywaniu zadań publicznych (udostępnianie boiska szkołom) jak i celom komercyjnym (najem). Z racji braku możliwości określenia – w ocenie gminy – w jakiej części podatek naliczony związany z budową boiska będzie dotyczyć czynności opodatkowanych VAT, a w jakiej niepodlegających, Gmina przyjęła możliwość 100 % odliczenia.

Z przedstawionym stanowiskiem nie zgodził się Minister Finansów oraz WSA. Sąd przypomniał, iż zgodnie z ogólną zasadą, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Skoro zatem gmina, udostępniając wybudowane boisko szkołom wykonywać będzie czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT, nie może przysługiwać jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do tych czynności.

W opinii sądu nie można też zgodzić się z twierdzeniem, że w sytuacji opisanej przez gminę, nie jest możliwe ustalenie udziału procentowego, o którym mowa w przepisach ustawy VAT. Co więcej, sąd stwierdził – jak już przytoczono wyżej – że czynność ta nie wymaga posiadania jakichś szczególnych umiejętności czy inteligencji.

Szkoda tylko, że sąd nie poszedł o krok dalej i nie udzielił podatnikom bliższych wskazówek dotyczących sposobu, w jaki powinno dokonać się ustalenia owego udziału procentowego. W szczególności, czy stosownych obliczeń dokonać w oparciu o powierzchnię nieruchomości, czas jej wykorzystania do różnych celów, czy też może w oparciu o jeszcze inne kryteria

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj
DZIAŁY:
Podatki

Autorzy artykułu

Michał Kostrzewa

Partner, radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie optymalnych zasad rozliczeń podatku od towarów i usług, a także w funduszach unijnych.

Dr n. pr. Paweł Grzybowski

Doktor nauk prawnych, w Kancelarii Prawnej Ziemski & Partners w Poznaniu specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem procedury podatkowej

Więcej z Wokandy §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj