Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

15.01.2014

Kolejne wyjątki w tzw. „ustawie antykorupcyjnej”?

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy wprowadzający kolejne wyjątki w ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Dnia 3 grudnia zeszłego roku grupa posłów SLD skierowała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy, jedną z przyczyn jego wniesienia do Sejmu są wyniki kontroli przeprowadzanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, z których wynika, iż zdarzają się przypadki zasiadania samorządowców w organach zarządzających stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą oraz w organach zarządzających organizacji pozarządowych – prowadzących działalność non profit.

W związku z powyższym projektodawcy nowelizacji ustawy proponują wprowadzenie kolejnego, obok już istniejących w art. 6 tej ustawy, wyjątku w ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Wyjątek ten polegać miałby na tym, że zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzania taką działalnością lub bycie przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności nie dotyczyłby osób zasiadających w organach zarządzających stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą, których członkami są reprezentowane przez nich samorządy oraz w organach zarządzających organizacji pozarządowych - prowadzących działalność non profit. Obowiązujący zakaz nie dotyczyłby:

-        wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), skarbników gmin, sekretarzy gmin, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, osoby zarządzające i członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu wójta (burmistrza, prezydenta miasta);

-        członków zarządów powiatów, skarbników powiatów, sekretarzy powiatów, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, osoby zarządzające i członków organów zarządzających powiatowymi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu starosty;

-        członków zarządów województw, skarbników województw, sekretarzy województw, kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, osoby zarządzające i członków organów zarządzających wojewódzkimi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu marszałka województwa.

Jak wskazuje się w uzasadnieniu do projektu ustawy, intencją nowelizacji jest zapobieżenie przypadkom, gdy przedstawiciel samorządu, działając bez osiągania z tego tytułu jakiegokolwiek dochodu i w dobrej wierze na rzecz delegującej go rady nie dość, że traci swoje stanowisko, to również możliwość legalnego wykonywania w imieniu własnej jednostki samorządu terytorialnego funkcji zarządzania lub wykonywania przedstawicielstwa w organie stowarzyszenia (lub organizacji pozarządowej).

Wprowadzenie proponowanych wyjątków w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne może przyczynić się do uregulowania problemu odwoływania samorządowców z pełnionych przez nich funkcji (bądź rozwiązywania z nimi umów o pracę), czy też wygaszania mandatów wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w przypadku zasiadania przez te osoby w organach zarządzających stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą bez pobierania jakiegokolwiek wynagrodzenia.

Obecnie projekt ustawy czeka na nadanie mu dalszego biegu (nr druku sejmowego) i skierowanie do I czytania.

Niniejszy artykuł jest kolejnym opublikowanym na portalu prawodlasamorzadu.pl dotyczącym problematyki tzw. „ustawy antykorupcyjnej” oraz przepisów dotyczących zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia jednostki samorządu terytorialnego. Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów:

  1. artykuł z dnia 12 czerwca 2013 r.: „Samorządowe przepisy antykorupcyjne uderzają także we współmałżonka”,
  2. artykuł z dnia 10 października 2013 r.: „Działalność gospodarcza radnego z wykorzystaniem mienia gminy – kolejne problemy”,
  3. artykuł z dnia 14 listopada 2013 r.: „Nieodpłatne pełnienie funkcji w organach spółki komunalnej”,
  4. artykuł z dnia 18 grudnia 2013 r.: „Radny może prowadzić zajęcia w budynku gminy”,
  5. artykuł z dnia 3 stycznia 2014 r.: „Problemy z wygaszaniem mandatu radnego”.

 

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj
DZIAŁY:
Ustrój

Autorzy artykułu

Joanna Kostrzewska

Partner, radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w prawie administracyjnym ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Więcej z Przepisów §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj