Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

19.06.2013

Odbiór odpadów komunalnych z terenów ogródków działkowych i domków letniskowych

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Odbiór odpadów komunalnych z terenów ogródków działkowych i domków letniskowych zależy od tego, w jaki sposób nieruchomość ta jest użytkowana.

Ministerstwo Środowiska opublikowało 14 czerwca 2013 r. na swoich stronach kolejną interpretację przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. z 2012 r. poz. 391 ze zm.) [dalej również: u.c.p.g.]. Dotyczy ona nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi w stosunku do terenów rodzinnych ogrodów działkowych i domów letniskowych.

Gmina ma bezwzględny obowiązek odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, o czym stanowi art. 6c ust. 1 u.c.p.g. W przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, gmina może (lecz nie musi) postanowić o ich odbieraniu (art. 6c ust. 2 u.c.p.g.). W zamian za odbiór odpadów komunalnych właściciele nieruchomości zobowiązani są do ponoszenia na rzecz gminy, na terenie której położone są ich nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku nieruchomości zamieszkałych, obowiązek ten powstaje za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje przynajmniej jeden mieszkaniec.

 

W związku z powyższym o tym, czy i w jaki sposób należy uiścić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi decyduje fakt „zamieszkiwania” na terenie ogródka działkowego, czy też domku letniskowego.

Ministerstwo Środowiska w swojej interpretacji zwraca uwagę na to, że nie należy utożsamiać pojęcia „miejsca zamieszkania” zawartego w art. 25 Kodeksu cywilnego „miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu” z niezdefiniowanym w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pojęciem „zamieszkiwania”. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa zamieszkiwanie oznacza rodzaj pobytu osoby, cechujący się zaspokajaniem codziennych potrzeb życiowych tej osoby na terenie nieruchomości zajmowanej, stanowiącej jej centrum życia domowego w danym okresie, a w szczególności nocowania, stołowania się i wypoczynku po pracy, czy nauce. W związku z tym sporadyczne czy okazjonalne przebywanie na terenie danej nieruchomości nie może być uznawane za zamieszkiwanie w powyżej wskazanym przez Ministerstwo znaczeniu. (Więcej na temat pojęcia „zamieszkiwania” na gruncie u.c.p.g. TUTAJ).

Ministerstwo zwraca również uwagę na założenia znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którymi celem regulacji ustawy jest zapewnienie odbioru odpadów komunalnych z tych nieruchomości, na których faktycznie przebywają (bytują ludzie), a w związku z tym przebywaniem powstają odpady komunalne. W związku z tym w ustawie celowo nie posłużono się pojęciem „miejsca zamieszkania”, a użyto sformułowanie samego „zamieszkiwania”, co, zdaniem Ministerstwa, jest świadomym zabiegiem legislacyjnym wskazującym, że na gruncie tej ustawy żadnego znaczenia nie ma zamiar stałego pobytu, a znaczenie ma wyłącznie faktyczne przebywanie danej osoby na nieruchomości. Jednakże patrząc na sposób, w jaki zostały zredagowane poszczególne przepisy u.c.p.g. oraz problemy, jakie stwarza gminom ich stosowanie w praktyce, należy mieć poważne wątpliwości, czy faktycznie użycie pojęcia „zamieszkiwania” było celowym zabiegiem legislacyjnym (więcej na temat problemów stosowania przepisów „ustawy śmieciowej” TUTAJ).

Mimo wątpliwości, jakie może budzić pojęcie „zamieszkiwania”, należy zgodzić się z Ministerstwem Środowiska, że w przypadku posiadanej działki rekreacyjnej (ogródek działkowy, domek letniskowy) w zależności od sposobu użytkowania należy ją traktować albo jako nieruchomość zamieszkałą, albo jako nieruchomość niezamieszkałą.

Jeżeli na danej nieruchomości przebywają osoby w określonych porach roku (np. okres letni), wówczas właściciel tej nieruchomości jest zobowiązany do złożenia w gminie deklaracji stanowiącej informację o fakcie zamieszkiwania na danej nieruchomości, ponieważ będzie ona w czasie takiego przebywania traktowana jako nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy. W praktyce będzie to wyglądało w taki sposób, że mając zamiar wyjazdu na pewien okres (np. wakacyjny na 1-2 miesiące), np. do swojego domku letniskowego, należy złożyć w gminie, z której się wyjeżdża zmianę deklaracji, a w gminie, do której się przyjeżdża złożyć deklarację, która jest podstawą do ustalenia stosownej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (zgodnie z metodą wybraną przez daną gminę). Tą samą czynność będzie trzeba powtórzyć w momencie powrotu. Istotną rzeczą, zdaniem Ministerstwa, jest to, aby przebywanie w różnych nieruchomościach zapewniało w sumie „opłatę śmieciową” za 12 miesięcy.

Inna kwestia wynika w przypadku, np. ogrodów działkowych, które posiadają zarządcę, gdyż w takiej sytuacji to na zarządcy ciąży obowiązek złożenia deklaracji, jeżeli na nieruchomości zamieszkują mieszkańcy bądź, jeżeli gmina przejęła również obowiązek odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Jeżeli na terenie ogrodów działkowych nie zamieszkują mieszkańcy lub gmina nie przejęła obowiązku odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, to zarządca zobowiązany jest do podpisania umowy na odbieranie odpadów komunalnych z podmiotem wpisanym do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości prowadzonym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na dotychczasowych zasadach.

Jeśli interesuje Cię ta tematyka i potrzebujesz wsparcia merytorycznego, czytaj dalej

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Autor artykułu

Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Więcej z Przepisów §

Wydarzenia PDS

  • Brak nadchodzących wydarzeń
Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj