Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

12.06.2013

Edukacja i wychowanie nie dla spółek komunalnych

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty jednostka samorządu terytorialnego (j.s.t.) może przekazać osobie prawnej niebędącej j.s.t. lub osobie fizycznej, prowadzenie szkoły liczącej nie więcej niż 70 uczniów.

Warunkiem takiego przekazania jest kolejno: podjęcie przez organ stanowiący j.s.t. uchwały wyrażającej wolę tego organu co do przekazania prowadzenia szkoły, uzyskanie pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny co do zamiaru przekazania szkoły, a następnie zawarcie przez j.s.t. umowy cywilnoprawnej z osobą fizyczną lub prawną, która zamierza przejąć prowadzenie szkoły.

Na tle powyższej regulacji za kontrowersyjne uznaje się możliwość przekazania prowadzenia szkoły komunalnej spółce prawa handlowego. Swoje wątpliwości co do takiego rozwiązania wyrazili już zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich, resort edukacji jak i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Swoje stanowisko w tej kwestii zajął także Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 4 kwietnia 2013 r. (I OSK 93/13).

We wspomnianym orzeczeniu, NSA podzielił ocenę wyrażaną przez kuratorium oświaty i stwierdził, że przekazanie do prowadzenia szkoły spółce prawa handlowego, utworzonej w tym celu przez gminę, stanowi naruszenie przepisów ustawy o systemie oświaty (poprzez obejście bezpośredniego stosowania). Według NSA nie do pogodzenia z zasadą praworządności jest rozwiązanie umożliwiające jednostce samorządu terytorialnego, zobowiązanej do kontroli obowiązku szkolnego przez szkołę publiczną lub zgodnego z przeznaczeniem wykorzystywania środków budżetowych przekazywanych w formie dotacji, aby była jednocześnie jedynym udziałowcem kontrolowanej przez siebie spółki prawa handlowego, której przekazała do prowadzenia szkołę publiczną.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że w przywołanym wyroku NSA nie badał dopuszczalności przekazania szkoły spółce, w której j.s.t. nie jest jedynym wspólnikiem. Wydaje się jednak, że także dla takiej sytuacji argumentacja NSA znajduje zastosowanie.

Na marginesie warto wspomnieć, że analogiczne stanowisko zajęła Najwyższa Izba Kontroli w odniesieniu do placówek przedszkolnych. W ramach kontroli organizacji wychowania przedszkolnego w gminie Biłgoraj w latach 2011-2012 kontrolerzy NIK uznali, że przekazywanie spółce komunalnej prowadzenia przedszkola samorządowego jest nieprawidłowe.

Wydaje się zatem, że w przekonaniu większości instytucji państwowych obszar wychowania i edukacji powinien być niedostępny dla spółek komunalnych. 

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Autor artykułu

Dawid Dziendziela

radca prawny, specjalizuje się prawie spółek oraz prawie cywilnym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa zobowiązań.

Więcej z Wokandy §

Wydarzenia PDS

  • Brak nadchodzących wydarzeń
Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj