Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

11.06.2013

„Opłata śmieciowa” bez VAT

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

W wyroku z dnia 13 listopada 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie potwierdził, wbrew wcześniejszemu stanowisku organu podatkowego, że opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie podlegają opodatkowaniu VAT (sprawa o sygn. I SA/Rz 968/12).

W przywołanej sprawie gmina wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji. Zadane pytanie dotyczyło kwestii opodatkowania VAT opłat pobieranych z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi.

W wydanej interpretacji organ podatkowy uznał, że gmina w odniesieniu do czynności wskazanych w art. 6c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, będzie płatnikiem VAT. Organ jednocześnie wskazał, że pobieranie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie korzystało ze zwolnienia na podstawie § 13 ust 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Przyjęcie powyższego stanowiska oznaczałoby, że do omawianych opłat zastosowanie znalazłyby zasady dokumentowania transakcji przewidziane w przepisach z zakresu VAT, a ponadto wartości opłat powinny zostać uwzględnione w rozliczeniu deklaracyjnym.

W wyniku zaskarżenia interpretacji wydany został wyrok, którym sąd uchylił interpretację. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że w zakresie poboru omawianych opłat, gmina wykorzystuje władztwo administracyjne i występuje w pozycji nadrzędnej wobec podmiotów zobowiązanych (nie występuje stosunek cywilnoprawny pomiędzy gminą a podmiotem zobowiązanym). Oznacza to, że pobieranie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest czynnością mieszczącą się w sferze publicznoprawnej, w wykonywaniu której, gmina występuje w roli organu władzy publicznej.

Powyższe jest z kolei przesądzające aby stwierdzić, że w związku z pobieraniem opłat gmina nie jest podatnikiem VAT. Opłaty te pozostają zatem poza uregulowaniami z zakresu VAT. Oznacza to, że nie należy ich uwzględniać w bieżącym rozliczeniu podatkowym. Ponadto, nie występuje obowiązek dokumentowania opłat fakturami. 

Jeśli interesuje Cię ta tematyka i potrzebujesz wsparcia merytorycznego, czytaj dalej

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Autor artykułu

Michał Kostrzewa

Partner, radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie optymalnych zasad rozliczeń podatku od towarów i usług, a także w funduszach unijnych.

Więcej z Wokandy §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj